top of page
נמרוד בן דוד - אימון בני נוער

"חשוב להבין עד כמה ילדים רגישים... בדיוק כמו שאם נר אחד בלבד דולק בחדר ותקרב את ידך אל הנר - תאפיל חצי חדר, כך ככל שנתקרב לראשית החיים אם נזיק לילד במעט יכול הדבר להטיל צל על כל חייו"

(שנדור פרנצי / היומן הקליני)

נמרוד בן דוד - אימון בני נוער

אימון הוא מושג שנלקח מעולם הספורט והוסב לעולם החיים האישיים, עולם העסקים, WELLBEING כאשר המשמעות של אימון הוא למעשה תרגול. כל שיפור בחיים מגיע מאימון. אפילו הדברים הבסיסיים ביותר. בדיוק כמו שבחדר כושר אנחנו מאמנים שריריים מסוימים בשביל להיות יותר חזקים, כמו ששחקני כדורסל מתאמנים כדי לשפר מיומנויות של זריקה או כדרור ואפילו תינוק שלומד ללכת בהתחלה נעמד ברגליים רועדות ופוחדות עד שהוא לומד לקחת צעד ועוד צעד.


ההקבלה לכדורסל עבורי אינה מקרית. כדורסל היה חלק משמעותי בחיי כנער צעיר, האימונים בבית ספר, הקבלה לקבוצת כדורסל העירונית היו חלק משמעותי מתהליך ההתבגרות שלי ואני ממשיך לשחק כדורסל עד היום.


כחלק מהרצון שלי להביא ערך לבני נוער עברתי הכשרה לאימון בני נוער בשיטת סאטיה וכן אימון כדורסל. בנוסף בניתי סדנת כדורסל רגשי לבני נוער המשלבת את שני התחומים יחדיו אשר אושרה על ידי משרד החינוך בתכנית גפ"ן. בעמוד זה אפרוש את התכניות השונות אשר יוכלו לתמוך בהתפתחות של בני ובנות נוער באשר הם.

אימון בני נוער
נמרוד בן דוד - אימון בני נוער

אימון בני נוער

כשאני נזכר בעצמי כבן נוער אחת החוויות המרכזיות שעולות לי בראש היא של פחד. פחד לאכזב, פחד שיכעסו עליי (מכאן מנגנון של ריצוי), פחד שישפטו אותי (מה שעודד אצלי מנגנון של הסתרה), פחד מהילדים האלימים בבית הספר. רק כשגדלתי גיליתי כמה החוויה הזו נפוצה. בגיל המעבר מילדות לבגרות בני נוער מפתחים קשת רחבה ועוצמתית של רגשות. זה לכשעצמו מהווה חוויה מפחידה עבורם. 

במקביל קיימות שאלות כה רבות לגבי העולם אותם הם לא מעיזים להוציא החוצה מתוך מחשבה שאולי הם מוזרים. בני נוער משקיעים המון אנרגיה לתחזק מעמד חברתי כלשהו ולכן ייזהרו לדבר על דברים שיתייגו אותם כחריגים. 

בתת מודע הם מבינים שככל שהבגרות מתקרבת הם יצטרכו להתמודד עם נושאים חדשים (חרם חברתי, חרדת בחינות, נהיגה, פגיעות מיניות, זהות מינית, יחסי מין, אובדן בני משפחה, גירושים, סמים, אלכוהול, סיגריות) ודרישות חדשות (אחריות גבוהה יותר, צבא, לימודים). לאחרונה נוספו גם נושאים כמו קורונה, בידוד חברתי והמצב הביטחוני. 
כמו כן, מתפתחת אצלם תחושת הנפרדות והרצון בעצמאות מההורים וכך אפילו ילדים שהיו קשורים להוריהם, נמנעים מלשתף אותם בשיחות משמעותיות בזמן ההתבגרות, מכאן מתפתחת לה חוויה אחרת שמאוד נפוצה לבני נוער – הבדידות.

נמרוד בן דוד - אימון בני נוער

התמודדויות אלו גורמות לעיתים רבות למצוקה ולקושי שמהדהדים בתחומים נוספים בחייהם, ומשפיעים על מערכות היחסים שלהם כאשר מערכות היחסים הללו הם הבסיס לתחושת הרווחה והשקט להם הם זקוקים.

באימון אנחנו נוגעים במרחבים המשמעותיים בחייו.ה של הנער.ה. מרחבים כמו מערכות יחסים, המרחב ביתי, מרחב חברתי, מרחב החוץ, המרחב וירטואלי, מרחב דימוי עצמי. עצם האפשרות על שיחה בנושאים האלה תורמת לנירמול חוויותיהם.

העבודה הסאטית עוסקת בהתקרבות הנער לעצמו ופיתוח החוסן הנפשי להתמודד עם נסיבות חייו, העתיד שהוא רוצה והמרחבים בהם הוא חי. זהו מרחב מיטיב בו הנערים לומדים להכיר את עצמם, לפתח כלים לשיחות מיטיבות, לפגוש את יכולותיהם ולפרוח.

סדנת כדורסל ואימון אישי

סדנת כדורסל ואימון רגשי 

אתם בטח שואלים את עצמכם איך כדורסל קשור לאימון רגשי? או יותר נכון. איך כדורסל קשור להתפתחות אישית? לרווחה? להקלה רגשית? החיבור שלי הוא אישי בין כדורסל שהוא האהבה הראשונה שלי לבין הרצון להיטיב ולתמוך באנשים, להקל עליהם מתחושת הסבל והמתח ולעזור להם להתקרב לרווחה ושקט. 

בגיל 12 אחרי שנה בעיר חדשה עדיין לא התאקלמתי חברתית באמת. אחרי שניסיתי כמה חוגים אחרים נרשמתי לקבוצת הנערים המקומית מתוך מחשבה של חוג/עיסוק אחרי הצהריים וזהו. בזמנו הייתי רואה קצת כדורסל וחשבתי שזה יהיה כיף. היום אני מבין כמה לא הבנתי את המשחק ומה שהמסגרת נתנה לי.

במשחק הכדורסל אפשר לפתח את הכושר הגופני, את הסיבולת, את הקוארדינציה (קשר יד-עין), טכניקה ועוד. אני יכול לדבר בלי סוף על המשחק עצמו, על ההיבט הטקטי, על איך הצלחה במשחק דורשת פיתוח של יכולות אישיות, יכולות קבוצתיות, חשיבה על המגרש ומחוץ למגרש אבל אני רוצה להתמקד בהיבט  הרגשי – במיוחד מנקודת המבט של הנער שהייתי.

הכדורסל נתן לי מפלט כשנשבר לי הלב (דחייה רומנטית), כשחוויתי את האובדן הראשון (סבתא שנפטרה), ברגעים של כעס (מריבות עם ההורים, חברים), כשהרגשתי לא מוקשב, מאוכזב, בודד, הרשימה ממשיכה. החוויות האלה לא ייחודיות רק אליי – בני ובנות נוער מתמודדים עם סיטואציות מורכבות בגיל ההתבגרות. כל חוויה מועצמת מהעובדה שמדובר בחוויות ראשוניות, מההורמונים, מהמפגש עם קשת רחבה של רגשות חדשים. היום אפשר להוסיף לחוויות שציינתי את ההתמודדות עם מסכים, רשתות חברתיות (עומס, תקשורת, אלימות).

בני ובנות נוער מפתחים בגיל הזה תחושת נפרדות אבל עדיין הם זקוקים לדמות של סמכות – מבוגר מיטיב שיראה אותם, שיוכל לנרמל עבורם את הרגשות והחוויות שהם עוברים. לעיתים ההורים אינם מספיקים עבורם (במיוחד כשבני הנוער מחפשים את העצמאות הנפרדת שלהם מאותם הורים). בשבילי זה היה אחד המאמנים שלי שעזר לי ללמוד ערכים של עבודת צוות, חברות, משמעת, מאמץ, העבודה על הפרטים הקטנים (שלא מופיעים בסטטיסטיקה).  

אני מאמין גדול בטרנספורמציה דרך שיחה אבל לא פחות דרך תנועה ובמיוחד לבני ובנות נוער שמחוברים לספורט הרבה יותר. לכן בניתי תכנית תהליכית לשילוב האלמנטים הרגשיים והכדורסל. 

התכנית מוכרת בסל גפ"ן של משרד החינוך בשם אימון דו מימדי - תכנית מס' 34646 ותכנית מס' 34729 לכדורסל ו WELL BEING. התכנית מהווה תהליך משולב של כדורסל עם דגש רגשי בו אנחנו משוחחים על ערכים ומחברים אותם גם למשחק הכדורסל ולחיי היומיום. דרך העבודה המשולבת אנחנו מחזקים את החוסן הרגשי של הנערים והנערות, מתווכים את החשיבות וההפנמה של ערכים אלו בחיים ומעלים את רמת האחריות האישית והרצון להיטיב עם הסביבה. עבודה זו יכולה להועיל במובנים רבים כמו שיפור התקשורת של התלמידים, הפחתת חרמות חברתיות, למידה ואחריות לשלומות האישית וכו'.

נמרוד בן דוד - סדנת כדורסל ואימון רגשי 
אימון כדורסל
נמרוד בן דוד - אימון כדורסל

אימון כדורסל

במשך זמן רב חשבתי שהכדורסל יישאר תחביב בלבד. תמיד ניקרה בי המחשבה של "מה היה אם..." ועדיין ככל שהזמן עבר ויתרתי על הרעיון. חשבתי שזה לעולם לא יקרה. אני כבר לא אגיע לאמן בבמות הגדולות באירופה :)

כחלק מתהליך ההתפתחות שלי עלתה השאלה – מה התשוקה שלי. באופן מיידי אמרתי שבכדורסל אבל אני כבר מבוגר (הייתי בן 40 באותו זמן), איך אני אתחיל עכשיו? אין לי זמן להתקדם.. תוך כדי חקירה של הנושא עלה שאין לי צורך אמיתי לאמן את הקבוצות הגדולות. אני יכול בעצם לאמן ילדים ובני נוער!

ההבנה הזאת התחברה מיד לרצון להשפיע ולהביא ערך. נרשמתי לקורס המאמנים של מכון וינגייט. אימנתי בבית הספר לכדורסל של בני יהודה ובבית ספר התומר לחינוך מיוחד. 
מעבר להקניית יסודות המשחק, לימוד טכניקה נכונה בכדרור, מסירה, זריקה נכונה באימון אני משלב את הידע האישי בהתייחסות לפיתוח החוסן האישי, וניהול הרגשות של השחקן
.

bottom of page